top of page

A Rottenbiller utca 35.-ben a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület vezetőségének két tagjával, Flohr Zsuzsával és Zombori Mónikával beszélgettünk.

Mióta tudjátok, hogy az épület csillagos ház volt?

 

Flohr Zsuzsa Csak a Csillagos házak weboldalon fedeztük fel.

 

Mit tudtok az épület történetéről?

 

Zombori Mónika Századfordulós épület, 1910-ben adták át, özvegy Fritz Mórné megrendelésére készült és Ybl Lajos tervezte, Ybl Miklós unokaöccse. Az átadását követően egy kávéház és egy mozi is helyet kapott benne. A kávéház neve Aeroplan volt, ami 1912-ben nyílt meg, volt egy terasza. A mozi 1910-13 között kezdte el működését. A több mint 200 férőhelyes mozi több mint 4 évtizedig üzemelt - volt- ezalatt több tulajdonosa is volt. A 2. világháború alatt megszűnt a működése. Ezt követően a Független Kisgazdapárt működtette, ezután nem sokkal be is zárt 1949-ben.A sarok részen 1940-es években Körmendi Elemér Gyógyszertára kapott helyet.

 

A Stúdió 1958-ban kapta meg az egybenyitott közel 300 m2-es helység bérleti jogát. Ekkor 6 kollektív műterem volt kialakítva, mindegyikben 3-4 fiatal művész dolgozott, tehát a stúdió fő megalapítási szándéka az volt, hogy fiatal művészeket segítsenek, fiatal művészeknek stúdió, műterem lehetőséget biztosítsanak. Az idők folyamán kisebb átalakítások zajlottak, iroda, grafikai műhely és 2007 óta a Stúdió Galéria is része. Az épületet műemlékké nyilvánították, többek között belső szecessziós elemekkel tarkított díszítése és sárga Zsolnay csempés folyosóinak köszönhetően. 

 

Mit gondoltok a Csillagos házak-kezdeményezésről?

 

F. Zs. Nyár végén tudtam meg, hogy az OSA tervez ilyet. A Stúdió Tagsága 35 év alattiakból áll és fontosnak tartjuk a 3. generáció emlékezetének megjelenítését. Nekünk fontos, hogy erről együtt beszéljünk, ezen együtt dolgozzunk. Sok előadást is szervezünk az 1944-ben történt eseményekre való megemlékezésként. Fontosnak találom, hogy tisztában legyünk azzal a hellyel ahol élünk. Tudtam, hogy ez egy csillagos ház volt, de egészen más tudni, mint látni ezen az oldalon. Fontos lenne, hogy bele tudjunk helyezkedni ebbe, hogy azok az emberek, akik semmilyen módon nem voltak érintettek a holokausztban egy pillanatig végiggondolják milyen is lehetett ez.

 

Z.M. Kecskeméti vagyok és sajnos nálunk nem volt megfelelő a zsidósággal történtek megismertetése, én gyerekkoromban nem találkoztam az ezekre az eseményekre való megemlékezés kérdésével. Azt is csak most tudtam meg, ami érdekes, hogy mikor Budapestre költöztem én is egy Csillagos Házban laktam, ebből kiindulva, véleményem szerint kevés olyan ember élhet Budapesten, aki egy rövid ideig ne élt volna csillagos házban. Ezért is mondhatom azt, hogy mindenképpen támogatom ezt a kezdeményezést.

 

Ez a projekt szerintetek megfelelő módot nyújt a megemlékezésre?

 

F. Zs. Jó kezdeményezésnek tűnik, minden jó, ami emlékeztet, oktat, kapcsolódik a holokauszthoz. Fontos, hogy az emberek tudják, hogy mi a története a városnak, ahol élnek. 

KÖZINTÉZMÉNYEK EMLÉKEZETE

 

A projekt során interjút készítettünk olyan közintézmények igazgatóival, dolgozóival, amelyeknek az épülete annak idején csillagos ház volt. Jártunk a Bálint Házban, a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesületnél, a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központban, az Örkény Színházban és a Radnóti Színházban is. Az itt készített interjúk bemutatják, hogy a volt csillagos házakban jelenleg dolgozó embereknek milyen érzései és reflexiói vannak az adott hely történetével és szélesebb kontextusban a 70 éve történtekkel kapcsolatban, illetve hogy mit gondolnak a Csillagos házak-megemlékezéssorozatról.

 

Örkény Színház - Pogány Judit

 

Radnót Színház - Bálint András

 

FROKK - Kathy-Horváth Lajos

 

Bálint Ház - Fritz Zsuzsa

 

FKSE - Flohr Zsuzsa és Zombori Mónika

Az interjúkat készítette:
 
Báthori Katalin, Csernay Dóra, Gondos Dóra, Nyitrai Balázs, Wirth Kinga

 

bottom of page